NBA

Oklahoma City Thunder’dan Sürpriz Hamle: Yeni Coach Belli Oldu

Oklahoma City Thunder’ın dillere destan play-off hikayesinin baş rollerinden Billy Donovan, muhtemelen kariyerinin en özel sezonunu geride bıraktı. Tecrübeli coach mucizevi sezonun ardından yaklaşık 6 senelik Thunder kariyerini noktalamak istemiş olacak ki Eylül ayında Oklahoma temsilcisinin iki senelik sözleşme yenileme teklifini reddetmiş; akabininde Chicago Bulls ile anlaşmıştı.

Bu gelişmenin üzerine yeni coach arayışına giren Oklahoma City Thunder, sürpriz bir isimle karşımıza çıktı: Mark Daigneault.

Muhtemelen kendinize Mark Daigneualt’un kim olduğunu soruyorsunuz. Kendisi 5 sezon boyunca Thunder’ın G-League takımı Oklahoma City Blue’nun baş antrenörlüğünü üstlendi. Bu süreçte 143 galibiyet ve 107 mağlubiyet ile %57’lik galibiyet oranı yakaladı. Beş sezonun dördünde takımını play-off yarışına sokan Mark Daigneualt, iki kez ise Ayın Coach’u unvanına layık görüldü.

CV’sinde biraz daha aşağılara inersek kendisinin Division I okulu Florida Üniversitesinde 2 sezon yardımcı antrenörlük yaptığını göreceğiz. Türkiye şartlarında bir üniversite antrenörünün NBA seviyesine yükselmesi garipsenebilir. Ancak bu Amerika için oldukça normal bir durum. NBA tarihinin zirvesindeki baş antrenörlerin lige girmeden önceki kolej kariyerlerini görseniz iddia ediyorum ki şaşırırsınız. Örneğin Gregg Popovich, San Antonio Spurs’ün yolunu tutmadan önce bir sezonluğuna Division III’nin köklü okullarından Pomona College’ın baş antrenörlüğünü yapmıştı.

Gelelim Mark Daigneualt’un bizce nasıl bir tercih olduğuna. Muhtemelen OKC, yapılanmanın en başından beri franchise’ın içinde bulunan ve takımı tanıyan bir ismi tercih etmek istedi. Thunder’ın tabiri caizse küllerinden doğacağı bu süreçte franchise içinden bir coach tercihi sürpriz olsa da mantıksız değil. Şayet Billy Donovan ile tanışıklığı varsa ve Donovan’dan iyi referans aldıysa mevcut şartlarda fena tercih değil. Mark Daigneault henüz 35 yaşında. Antrenörlük tecrübesi çok değil, 7 sene öncesine dayanıyor. Henüz toy bir isim. Ancak Thunder ile birlikte pişerek iyi işlere imza atmaması için bizler bir sebep göremiyoruz.

         Paylaş ya da Gönder

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.
NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Deniz Sarıaslan

NBA, NCAA & EuroLeague connoisseur / Instagram: @dnzsariaslan

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu