NBA

NBA’in Son Yıllardaki En Kötü Kontratları

Her spor dalında olduğu gibi NBA’de de takımlar oyunculara gerektiğinden fazla paralar verip sözleşme yapabiliyorlar ve bu sözleşmeler insanların akıllarında yer ediyor. Bu yazımızda da NBA’de 2016 yılında verilen ve bu sezon bitmiş ya da bitecek olan en kötü sözleşmeleri sizlerle paylaşacağız.

10. Nicola Batum / 5 yıl $120M Charlotte Hornets

Herkes biliyor ki Hornets, Batum’a hak ettiğinden oldukça fazla bir sözleşme verdi. Ancak Hornets yüksek profilli serbest oyuncuları bulmakta zorluk çeken bir takım. Batum kontratı aldıktan sonraki ilk 2 sezon 13.5 sayı, 5.7 asist, 5.6 asist ortalamalarını tutturmuştu. Bu ortalamaları bile yaptığı kontartı karşılamıyordu fakat yine de fena değildi. Ancak son 2 sezondur oldukça düşüşte olan Fransız forvet geçtiğimiz sezon 9.3 sayı, 5.3 ribaund, bu sezon ise 22 maça çıkıp 3.6 sayı ve 4.5 ribaund ortalamalarını tutturabildi ve görüyoruz ki 2016 yılında yapılan en kötü kontratlardan biri.

9. Ian Mahinmi / 4 yıl $64M Washington Wizards

Ian Mahinmi 2015’de Pacers’da sergilediği performans ile aslında bu kontratı hak etmişti. Pacers’da maç başına 26 dakikada 9.3 sayı, 7.3 ribaund ortalamalarını tutturmuştu. Fakat Washington’a geldikten sonra 2015 performansının yakınından bile geçemedi.

8. Solomon Hill / 4 yıl $48M New Orleans Pelicans

Solomon Hill aslında 2016 yılında yaptığı kontratın hakkını veriyordu fakat geçirdiği sakatlık sonrası performansı oldukça düştü ve bir daha asla eskisi gibi olamadı. Grizzles ile sezona fena başlamamıştı, en azından belli bir performansın üzerindeydi. Maç başına 6.0 sayı, 3 ribaund, 2 asist ve %38 ile üçlük atıyordu taa ki Miami’ye takaslanana kadar. Kendisi iyi yapıştırıcı olabiliyor fakat aldığı kontrata bakarsak 2016 yılının en kötülerinden biri.

7. Evan Turner / 4 yıl $75M Portland Trail Blazers

Turner’ın sözleşmesi sadece rakamlarıyla yargılamak doğru olmaz ama sözleşmesine uygun istatistikler tutturduğu da söylenemez. 4 yıl boyunca sadece %27 ile üçlük atabildi ki her geçen sezon üçlüğün değeri NBA’de artıyor. Artık üçlük atabilmek sözleşmede bir artı değil, bir gereklilik.

6. Joakim Noah / 4 yıl $72M New York Knicks

Noah’ın sözleşmesini bu listede daha yüksek sıralarda görmeyi beklemiş olabilirsiniz, ancak son dört sezonda sahada olduğu zaman aslında fena değildi. Fakat günümüz uzunlarından beklentiler artık daha farklı olduğu için en son ruhunu Chicago’da bıraktı diyebiliriz.

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

5. Matthew Delladova / 4 yıl $38.4M Milwaukee Bucks

Cavaliers ile bir şampiyonlukl yaşadıktan sonra Bucks’a gelen Delly, Bucks ile yaklaşık 40 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attı. Fakat işler Milwaukee’nin umduğu gibi gitmedi. Geçen sezon Bucks’da rotasyona dahi giremeyen Delladova daha sonra genç oyuncularına rehberlik etmesi için Cleveland’a geri gönderildi.

4. Miles Plumlee / 4 yıl $52M Milwaukee Bucks

Evet, 2016, Bucks için harika bir yaz değildi. Ama, şimdi NBA’deki en iyi takımlarından biri, eminim bugünler de geriye bakıp gülüyorlardır. Anlaşmasını imzaladıktan sonra Plumlee, Spencer Hawes ve Roy Hibbert için Hornets’e takas edilmeden önce Milwaukee’de sadece beş ay vakit geçirdi. Bundan sonra iki kez daha takaslandı ve 2019-20 sezonundan hemen önce Grizzlies tarafından serbest bırakıldığından beri bir oyun oynamadı.

3. Luol Deng / 4 yıl $72M Los Angeles Lakers

Bu sözleşme tüm zamanların en kötülerinden biri diyebiliriz. O zamanlar iyi (ama biraz iddialı) bir fikir gibi görünüyordu, Kobe Bryant’ın emekli olmasından sonra genç, yeniden inşa edilmiş bir Lakers ekibe bir gazi ekledi, ancak bu fikir hiçbir zaman için iyi olmadı. Deng, takaslanmadan önce iki sezonda Lakers ile sadece 57 maç oynadı, 2019-20 sezonundan önce resmen emekli oldu.

2. Timofey Mozgov / 4 yıl $72M Los Angeles Lakers

NBA’nın 2019-20 sezonunda en iyi iki takım olan Bucks ve Lakers’ın 2016’nın en kötü beş sözleşmesinde ikişer oyuncuya sahip olması ironik değil mi? Bu olaylar, akıllı kararların ve iyi şansın (bazen) geçmiş de yapılan hataları çözebileceğinin kanıtı. Mozgov’a gelince, modern oyunda yerinin hızla kaybolduğu çok açıktı ve Lakers 2017’de D’Angelo Russell takasının bir parçası olarak onu Brooklyn’e takas etti. Mozgov en son 2018’de NBA’de oynadı.

1. Chandler Parsons / 4 yıl $95M Memphis Grizzles

Bu kontrat sadece 2016 yılının değil NBA tarihinin en kötü kontratlarından biri. Parsons, sözleşmeyi imzaladığında henüz 27 yaşında ve gelişim gösteren, çok yönlü bir kanat oyuncusuydu ve Memphis’in eksik parçasını dolduracaktı. Ama ne yazık ki takımlar bazen böyle kumarlar oynayabiliyor. Parsons 4 yıl boyunca sadece 100 maça çıkabildi.

Mert Üzen

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu