NBA

Lakers İçin Endişelenmeli Miyiz ?

Bu konu özellikle son 2 haftadır çok tartışılmaya başlandı. İnsanlar iki cepheye ayrılmış durumda : ‘’ İlk grup Lakers’ın batı birincisi olarak sezonu bitirdiğini ve Bubble’daki Clippers maçı dahil son oynanan mesaj maçlarının hepsini kazandığını, LeBron’un özellikle son Clippers maçında kırılma anlarında Kawhi ve PG’yi nasıl durdurduğunu, olası bir eşleşmede James’in bunu en kritik yerlerde yapıp Lakers’ın kanat savunması zafiyetini  ciddi bir ölçüde kapatabileceğini, takımın şut ritminin de turlar ilerledikçe düzeleceğini  dolayısı ile korkacak bir durum olmadığını savunuyorlar. İkinci grup ise Lakers takımının felaket şut performansını, yan parçaların nasıl işlemediğini özellikle Danny Green ve KCP ‘nin içler açısı üçlük performansını  ve Avery Bradley’i kaybetmiş bir Lakers’ın guard savunmasında büyük zafiyet göstereceğini  savunup bench’in de zayıf olmasının etkisiyle LeBron’un ekibinin Milwaukee ve özellikle Clippers gibi şampiyonluğun favori  adaylarına asla 7 maçlık bir seride diş geçiremeyeceğini savunuyorlar.

Bugünkü Portland maçına gelecek olursak bu soru işaretlerinin üzerine ek olarak Lakers’ın başarısında LeBron’la beraber başarı seviyesini belirleyecek kilit isim Anthony Davis’in 28 sayı 11 ribaund ile double-double yapmasına rağmen %33 genel şut isabeti (24’te8) %70 serbest atış isabeti (17’de 12) ve %0 üçlük isabeti (5’te 0) gibi başarısız performansı ile oynaması eklendi.  Aynı zamanda Davis oyundayken Lakers 20 sayı fark yedi. Bu kötü performans  Portland karşısında 1-0 geriye düşmelerinin en önemli nedenlerinden biriydi.  Davis’in Kötü performansından daha endişe verici olan mental açıdan çok sinmesi hatta kaybolmasıydı.

Şimdi takımın geri kalanının üçlük ve genel serbest atış yüzdesine bakalım :

LeBron James (5’te 1) 3’lük

Danny Green (8’de 2) 3’lük

Kyle Kuzma (5’te 1) 3’lük

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Alex Caruso (3’te 0) 3’lük

Markieff Morris (1’de 1) 3’lük

Kentavious Caldwell-Pope (5’te 0) 3’lük

Anthony Davis (5’te 0) 3’lük

32’de 5 üçlük attıldı takım halinde %15 İSABET

31’de 20 serbest atış ile %64.5 isabet

KCP’ye ayrıca dikkat çekmek istiyorum :

%0 genel şut isabeti (9’da 0)

%0 üçlük isabeti (5’te 0)

30 DAKİKADA; 1 sayı 1 ribaund 1 asist

Bu konuya dikkat çekmemin nedeni kötü  perfomansıyla maçın hemen ardından isminin baş harfleriyle (Kentavious Can’t Play) yani Kentavious oynayamaz şeklinde sosyal medyada alay konusu olacak kadar kötü oynaması.

Bu maç ile ilgili önemli soru işaretlerinden birisi Frank Vogel’ın KCP ve Green bu kadar kötü oynarken onların yerine Jr. Smith’i ve sıralama maçlarında gayet iyi bir performans gösteren aynı zamanda oyun sıkıştığında topla da yaratabilen Dion Waiters’a  hatta Quinn Cook hiç şans vermemesiydi.

Peki Lakers adına bu maçla ilgili konuşulacak hiç mi güzel bir şey yok ?

Bu soruya cevabım hayır olur çünkü verdiğim istatistiklere bakınca bile Lakers’ın son 3 dakikaya kafa kafaya 89-89 beraber girebilmesi başarı. Portland‘ın Lakers’ı daha önemlisi Davis’i bu kadar formsuz yakalamışken  maçı çok daha erken koparması gerekirdi . Bu da Lakers’ın en kötü gününde bile galibiyet alabileceğini gösteriyor.  Lakers’ın Bradley yokluğunda Lillard, C. J. McCollum gibi kısalara karşı rotasyonundaki oyuncuların yetersizliği yüzünden çok daha zorlanacağı düşünülüyordu ama özellikle ikinci yarıda perimetre savunmasında güzel bir iş çıkardılar. Buna ek olarak sıralama maçlarında Kuzma Davis ve James’in yanına üçüncü oyuncu olabileceğini artık kanıtlamıştı ve bu maç şut performansı iç açıcı olmasa da genel anlamda iyi oynadı. Lakers adına en güzel gelişmeyi  bu konunun sonuna sakladım. LeBron James 23 sayı, 17 ribaund, 16 asist ile Lakers tarihinin en çok Triple Double yapan ikinci oyuncusu oldu aynı zamanda  bu performansı ile NBA Playoffs tarihinde (20+ sayı, 15+ ribaund, 15+) yapan ilk ve tek oyuncu oldu. Lakers bugün o kadar şanssız bir günündeydi ki  tarihi bir performans yaşamasına rağmen LeBron da  verimsiz şut kullandı.

Maçı Portland açısından değerlendirecek olursak

Dame Dolla 34 sayı 5 ribaund 5 asistle harika bir maç çıkardı. Maçın bitmesine 3.15 kala skor 89-89 berabere giderken neredeyse orta sahadan yolladığı üçlükle eşitliği bozup Lakers’ı yenmelerini sağlayan seriyi başlatmış oldu hemen arkasından Melo ve Gary Trent Jr.’ın üçlükleriyle de kapı kapanmış oldu.  Cj Mccollum omurgasında bir çatlak ile oynamasına rağmen iyi gözüktü. Bugün 21 sayı ile oynadı.

Savunma anlamında takım olarak beklenenden daha iyiydiler. Bu konuda Whiteside’ı ayrı olarak ele almalıyız. Hepimiz  Whiteside’ın istatistik kovaladığını bu yüzden block rakamları yüksek olsa da savunma yapmaya konsantre olmadığı için savunmada büyük zaaf yarattığını biliriz. Portland adına olabilecek en iyi senaryo oldu. Normalde oyundan pozisyon pozisyon kopan Whiteside’ın kafası maçta, konsantrasyonu çok yüksekti savunmada 5 bloktan çok daha fazlasını yapıp özellikle son çeyrekte defansta büyük iş çıkartarak galibiyetin mimarlarından oldu.

Yazıyı kendi adıma Lakers için ‘’endişelenmeli miyiz’’ sorusunu yanıtlayarak bitirmek istiyorum.

Davis’in bir daha bu kadar kötü bir maç çıkaracağını sanmam, maçlar ilerledikçe de takımın şut performansının daha iyiye gideceğini, yan parçaların daha fazla katkı vereceğini , Kuzmanın ise artık denkleme oturduğu fikrindeyim ama bütün bunlar bu turu, en fazla ikinci turun geçilmesini sağlar.  Asıl endişe verici olan şey ise bunun geçici bir durum olduğunu düşünsem de LeBron’un içeride eskisi kadar rahat bitirememesi. Bu durum devam ederse Lakers’ın tadını kaçırabilir. Lakers’da hiçbir parça işlemese bile Davis ve LeBron takımı sırtında taşıyarak batı finaline kadar getireceklerini düşünüyorum. Orada muhtemel rakip Clippers olacak. Durum bu noktada değişiyor Lakers’ın Clippers’a karşı avantajlı olduğu tek yer pota altı. Lakers’ın finale çıkabilmesi için Clippers pota altını Davis ile domine edip Javale ve Howard’dan da yardım alması gerekiyor bunun yanın da LeBron’un alışık olduğumuz play off LeBron modunda oynaması, yan parçalardan özellikle D.Green ve KCP’ nin ceza şutlarını sokmaları, Kawhi ve PG’ye karşı çok iyi kanat savunması yapmaları gerekiyor aynı zamanda Kuzma’nın da üçüncü opsiyon olmayı devam ettirmek zorunda. Bu saydıklarımdam bir tanesi bile eksik olursa Lakers’ı finallerde göreceğimizi pek sanmıyorum. Lakers’ın şampiyonluğundan bahsedebilmek için her şeyin yolunda gitmesi gerekiyor. Kısacası evet endişelenmeliyiz!

–Onur KAYA

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu