Futbol

Israrlı Oyun ve Kazanan Chelsea | Arsenal – Chelsea Maç İncelemesi

İngiltere Premier League’de 2. haftanın maçı olan Londra derbisinde kazanan Chelsea oldu. Bu galibiyeti ve oyunu değerlendireceğimiz yazımıza hoş geldiniz.

Maç başlarken Arsenal’in eksikleri ne kadar fazlaysa, Chelsea’nin yedek kulübesi o kadar kaliteliydi. Yeni transfer Lukaku‘nun tekrar Chelsea formasıyla çıktığı ilk maç olan Londra derbisinde gözlerin onda olması çok makul bir sebepti. Öyle de oldu, maça başlarken Arsenal 4-2-3-1 dizilişiyle oyuna başladı. Chelsea ise kağıt üzerinde 3-4-3 gibi görünse de, çoğu zaman 3-4-2-1 gibi oynadı.

Aslında maç başlarken önde baskılı olan taraf Arsenal idi, özellikle sol tarafta Tierney’ in kullanımı çok etkiliydi. Yapılan paslar sonucu dikine hücum ederken, sol tarafı etkili kullanan bir Arsenal vardı. Ancak Chelsea‘nin soğukkanlılığı baskılardan kolayca çıkmalarını sağladı. Arsenal gerçekten alanları iyi kapatarak iyi baskı yaptı. Ama Havertz ve Mason Mount zaman zaman defansa gelerek top çıkartmalarda çok büyük rol oynadılar.

Bahsettiğimiz sol tarafı etkili kullanan Arsenal, defansta bir o kadar eksik verdi. Chelsea‘nin kanat bekleri Alonso ve Reece James orta sahadan gelen paslarla oyunu yayarak hücum seçenekleri arttırdılar. Özellikle James harika bir maç çıkardı.

Daha çok gezgin gibi oynayan Havertz ve Mason Mount, Arsenal beklerini merkeze çekerek kanatların boşalmasını sağladı. Bu boşluklardan giren kanat bekleri, çok rahat ve tehlikeli pozisyonlar buldu. Zaten bunun sonucunda Chelsea iki golü de oradan buldu.

Chelsea, Arsenal’ın solundan bu kadar etkili gelirken Arsenal hiçbir önlem alamadı. Tierney, Arsenal adına ataklara çıkan ve başkaldırı gösteren tek oyuncu olabilirdi.

Chelsea rakibinin zayıf yönünü gören bir boksör gibi sürekli aynı yerden darbeler vurmaya başladı. Kendi yarı sahasının ya da rakip sahanın sol tarafında paslaşıyorlar ve bir anda topu sağa tarafa atıyorlar, orası zaten yolgeçen hanı…

Maçın belli kısımlarında Arsenal oyunu eline alıp Chelsea’yi iyice sıkıştırsa da gerek bireysel hamleler, gerekse son vuruştaki başarısızlıklar ataklardan bir sonuç gelmesini engelledi.

Lukaku’ya gelmek gerekirse, her türlü tehdit içeren bir oyuncu yerden, havadan, sırtı dönük aklınıza gelebilecek her yerden tehlike yaratabilir. Hatta onunla sürekli bire bir kalan Pablo Marí zaman zaman sahadan silindi diyebiliriz.

Sonuç olarak Chelsea‘nin ısrarlı oyunu, Arsenal’ın ise bu oyuna karşılık vermekte zorlanması Londra derbisinde kazananın Chelsea olmasını sağladı. Bakalım Chelsea ve Lukaku önümüzdeki hafta Liverpool maçında, Arsenal ise Manchester City maçında nasıl bir performans gösterecekler.

Doğukan Önal

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu