F1

Bir Çöl Rüzgarı: Bahreyn

Heyecanla beklediğimiz yeni sezonda maceramız Bahreyn GP’de başlamıştı. 2004’ten beri kimi zaman nefes kesen mücadelelere, kimi zaman korku dolu anlara, kimi zaman da heyecandan yerimizden zıplatan anlara ev sahipliği yapan bu pistin en unutulmaz 5 ânı sizler için derlendi!

5. Milleri Kovalamak

Hava akımı dendiğinde akıllara gelen ilk isimlerden biri de Fernando Alonso’dur.  Alonso, 2012 sezonunda unutulmaz bir kurnazlık yaparak 32. tur sonunda pite çağırılan Sauber pilotu Kamui Kobayashi’yi pit girişine kadar takip edip Ferrari’sine ekstra hava akımı sağlamıştı.

4. Çöldeki Rekabet

Kimileri der ki; eski dostlar Rosberg ve Hamilton arasındaki rekabetin başlangıcıdır 2014 Bahrain GP. Bu yorum bir yana, bu yarışı unutulmaz kılan bir etken de bu ikilinin yarış boyunca süren liderlik çekişmesiydi. Rosberg, kariyerinin 5. pol pozisyonunu alsa da başlangıçta takım arkadaşı kadar iyi bir kalkış yapamayarak ikinciliğe düştü. Yarış boyunca türlü hamlelerle pozisyonu geri almaya çalışmıştı fakat başaramadı. Güvenlik aracının çıkmasıyla tekrardan liderliği almaya yaklaşan Rosberg, çok çabalamasına rağmen galibiyeti elde edemeyip ikinciliğe razı olmak zorunda kaldı. 

3. Susuz Savaşçı

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

2009 yılında Renault ile yarışa başlayan Alonso, hiç beklemediği bir sorunla karşılaştı: su içme pompası bozuk olduğu için çöldeki yarış boyunca susuz kalacaktı. Radyatöründeki arızayla beraber kokpitteki ekstra ısı nedeniyle normalden daha çok terleyip su kaybetmeye başladı. Yaşadığı sorunlara rağmen yarışmaktan vazgeçmedi ve yedinciliğini korumak için savaştı. Normalden 2 kat daha fazla (yaklaşık 5,5) kilo vererek yarışı bitiren Alonso, aracından yardım alarak çıkabilmişti. 

alonso

2. Bir Pit Dramı 

Formula 1’de zamanlamanın önemini bir kez daha ortaya koyan olay, 2018 sezonunda Kimi Räikkönen’in 35. turda pite gelmesiyle patlak vermişti. Daha sol arka lastiği tam takılmadan yeşil ışık yakılan Räikkönen harekete geçti fakat ışık yandığında pit ekibinden Francesco Cigarini’nin bacağı, değiştirilen lastiğin hâlâ önündeydi. Cigarini kendini geri çekmeye fırsat bile bulamadan araç bacağının üzerinden geçmişti ve bacağında birçok kırık meydana gelmişti. 

1. Sıcak Temas

Formula 1’in tehlikeli sürücülerinden biri olan Romain Grosjean, geçen sezon modern F1 araçlarında tanıklık edeceğimizi tahmin etmediğimiz, hepimizi şoke eden bir kazaya karışmıştı. Yarışın 3. virajını döndükten sonraki düzlükte sağa hamle yapıp Daniil Kvyat’ın aracıyla temas ederek bariyerlere çarptı. Çarpma sonucu aracı ikiye bölünüp alev alan Grosjean, 28 saniye boyunca aracın alev alan kısmında kaldı. Son bir gayretle kendini yukarı çekmeyi başardı ve birkaç yanıkla kazadan kurtulmuştu. 

BONUS: Efsanenin Anısına 

2004 yılından beri Formula 1’e ev sahipliği yapan Bahreyn pistinin hiçbir virajına özel bir isim verilmemişti; ta ki Michael Schumacher 2013’te kayak kazası geçirene kadar. 2014 yılında, Bahreyn’de yapılan ilk yarışı Ferrari F2004’üyle domine edip kazanan efsanenin anısına ilk viraja “Schumacher Virajı” ismi verildi.

         Paylaş ya da Gönder

NBA Maçlarının TV Programı, Skorlar ve Sonuçlar

Bu kategoride ilginizi çekecek başka yazılar da var... / Kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu